fbpx

Web Sitesi İçin Önemli 10 Özellik : Potansiyel Müşteriler Ne İster?

 Web sitesi yeni kitlelere ulaşmanın ve potansiyel alıcılarla etkileşim kurmanın en önemli yoludur. Çoğu zaman, web sitesi markanız hakkında ilk izlenimi verir.
Bir süredir, çevrimiçi bir varlığa sahip olmak, dikkati üzerinize çekmek için yeterliydi. Artık sadece bir web sitesi sahibi olmak, daha fazla müşteri kazanmak için gerçekten yeterli değil. Potansiyel müşteri ve alıcı sayısını artırmak için iyi tasarlanmış ve kaliteli bir siteye ihtiyaç duyarız. Aksi takdirde, potansiyel müşterilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Web Sitenizin Tasarımı

Web sitesi tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı bu işte oldukça önemli. Her şeyden önce, platformunuzun arama motorlarındaki sıralamasını etkiler. Sitenizin tasarımı kullanıcıyı etkileyebilir. Ana sayfaya geldikten sonra normalden daha uzun süre kalmasına veya başka bir yere bakmasına neden olabilir.
Web tasarımı dönüştürebileceğiniz potansiyel müşteri sayısını da etkiler.
Sağlam web sitesi tasarımı genellikle, ziyaretçilerinizin yapmasını istediğiniz ana eylemin bu olduğunu bilmekle başlar.
Neyin iyi bir tasarım oluşturduğunu görmek için pazarlamacılar ve işletme sahipleri, kullanıcı davranışı ve eğilimleriyle ilgili verilere bakmalıdır. Kullanıcıların bir şirketin web sitesinde ne aradığını bilmek, her işletmeye tasarım dönüştürme konusunda büyük ölçüde yardımcı olur.
Bu yüzden sizler için aşağıda en son trendleri derledik.
web sitesi

Kullanıcıların yarısından fazlası, bir web sitesindeki iletişim bilgilerinin kritik olduğunu iddia ediyor.

Ankete katılanların yaklaşık %62’si, gerekli tüm bilgileri içeren kapsamlı bir bize ulaşın sayfasına sahip olmanın önemli olduğunu vurguluyor.
Bu oldukça basittir, ancak yine de birçok şirket bunu web sitelerine dahil etmemektedir. İyi bir Bize Ulaşın sayfası, bir işletme web sitesine ekleyebileceğiniz en önemli unsurlardan biridir.
Bir e-posta adresi, fiziksel bir adres ve telefon numarası, satış soruları için sizinle iletişim kurmak isteyen kişilere yardımcı olabilir. Bu nedenle, kolayca bulunabilen diğer başlıkların konumlandığı yerde sayfanın bulunması son derece mantıklıdır.
Ek olarak iletişim formunuza veya e-posta istemcilerinize yönlendiren tıklanabilir iletişim CTA’ları (“bize e-posta gönderin” gibi) ve sitenize yerleştirilmiş “Bize Ulaşın” formları da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, ziyaretçilerinizin size ulaşmak için iletişim bilgilerinizi aramasına gerek kalmaz.
Web tasarım

Daha fazla müşteri referansı eklemek, bir web sitesinin gelişmesine ve büyümesine yardımcı olabilir.

Aynı ankete göre, ankete katılanların %20’sinin, referanslar beklentilerine olan güvenini büyük ölçüde artırabilir.
Web siteniz, sicilinizi, bilginizi, uzmanlığınızı ve memnun müşterilerinizi sergileyerek güven oluşturmak için olağanüstü bir fırsattır. Bir referans aldığınızda, müşterilerinizin iznini aldığınızdan ve gerçek adlarını kullandığınızdan emin olun.
Bunlar, ziyaretçiler için çok şey ifade eden gerçek kişilerden gelen gerçek onaylardır. Kurgusal alıntılardan ve anonim referanslardan daha fazlası olmalı.
Örnek olay incelemeleri için sayfalarınız varsa, bunların kısa bir format izlediğinden emin olun. Müşterinin sorunlarını ve şirketin bunları nasıl çözdüğünü açıklayan, kolay okunabilir bir şablon içermelidir. Elbette, süreci ve sonuçları da ekleyin.
Makale yazarlığı

Blog yazmaya devam et

Çevrimiçi pazarlama, hangi kanallardan söz edersek edelim, iyi içeriğe ihtiyaç duyar.İçerik hala kral ve kaliteli bir blog bölümü, işletmenizle ilgili yüksek kaliteli içeriği dağıtmanın harika bir yoludur.
Hubspot anketi, insanların yaklaşık %19’unun blog bölümünün bir iş sitesinin en önemli bölümü olduğunu düşündüğünü gösteriyor.
Bloglar, SEO çalışmalarınızda size yardımcı olabilir, doğru anahtar kelimelerle size daha fazla trafik çekebilir, marka bilinirliğini artırabilir ve potansiyel olarak değerli ve eğitici içerik aracılığıyla potansiyel müşterileri ve dönüşümleri dönüştürebilir.
Bülten kayıt seçenekleri eklemeyi düşünün
Ankete katılanların yaklaşık %10’u, iş web sitelerinde bir bültene kaydol düğmesinin bulunmasının arzu edilen bir özellik olduğunu belirtiyor.
Bu şekilde, ziyaretçilerinize işletmenizden haberdar olmaları için olağanüstü bir fırsat sunarsınız. Aynı zamanda marka bilinirliğini yüksek tutmanın ve marka sadakatini artırmanın harika bir yoludur.
Şirketiniz hakkında temel bilgileri paylaşmanın yanı sıra, aynı anda özel promosyonlar başlatmak ve e-posta listenizi oluşturmak için bülteninizi kullanabilirsiniz. Bülten içeriği değerli olduğu sürece, potansiyel müşterileriniz buna olumlu yanıt verecektir.
Sosyal Medya İkonları

Web sitesi ile sosyal medya simgelerini iyi kullanın

Bu küçük simgeler, sosyal sayfalarınıza gelen trafiği artırabilir. Ve ankete katılanların %30’una göre, bunlar bir işletme web sitesinin son derece önemli yönleridir.
Bir web sitesi önemli miktarda trafik çekmeyi başardığında, potansiyel müşterilerin oradaki işletmeleri de takip edebilmesi için sosyal kanallara bağlantı vermek de çok önemlidir.
Sosyal sayfalar, marka imajı ve vizyonu hakkında daha net bir resim sunmak için harika araçlardır ve ziyaretçiler, işletmenizin gerçekte ne hakkında olduğu konusunda daha iyi bir fikir edinebilir. Ayrıca, çoğu insan sosyal medyayı düzenli olarak kullanır, bu da iş kanallarınızı da görecekleri anlamına gelir.
Sosyal platformlarınızdan birkaçını, özellikle de değerli içeriklerle düzenli olarak güncellediğiniz ve eklediğinizden emin olun.

Yerel SEO’yu geliştirmek için coğrafi ayrıntıları kullanın

Çevrimiçi aramaların büyük bir bölümü yerel bilgileri aramak ve bulmakla ilgili olduğundan, işletmeler yerel arama için optimize edilmelidir. Nitekim, Hubspot’un araştırması, bir şirketin gerçek tuğla ve harç konumunun, vakaların %26’sında önemli bir web sitesi bileşeni olduğunu gösteriyor.
COVID19, çevrimiçi alışverişe öncelik vermeyi başarsa da, çevrimdışı, fiziksel deneyimler hala önemlidir. Bu nedenle, yerel SEO hizmeti almaya odaklanmalısınız, böylece potansiyel müşteriler bölgenizde arama yaptığında arama sonuçlarında görünmenizi sağlarsınız.
Bir konumunuz olduğunda, süreç oldukça basittir. Ancak, daha fazla şehir söz konusu olduğunda, her konum için birkaç açılış sayfası oluşturmak, potansiyel müşterileriniz için gezinmeyi kolaylaştırabilir.
Sohbet butonu

Canlı sohbetin gücünü hafife almayın

Veriler, canlı sohbetin web sitesi tasarımında önemli olduğunu gösteriyor. Ankete katılanların %28’i bunu gerekli bir site özelliği olarak vurguluyor. Sohbet robotları henüz insanların yerini almayacak olsa da, e-posta göndermeyi veya arama yapmayı sevmeyen veya sadece basit bir şey sormak isteyen kullanıcılar için hala değerlidir.
Bazı müşteriler anında geri bildirime değer verir, ve web sitesine canlı sohbet özelliği yüklemek, onları meşgul edebilir. Chatbot’ların kullanımı ve kurulumu kolaydır. Yapay zeka teknolojisi geliştikçe, daha iyi işlevsellik ile sohbet robotları da giderek daha değerli hale gelmektedir.
Öte yandan, birçok tüketici bir satın alma işlemi sırasında sorularına canlı sohbet yoluyla cevap verildiğinde bunu faydalı buluyor. Çoğunluğu da böyle bir web sitesine geri dönüp tekrar satın alıyor.

“Hakkımızda” sayfasını atlamayın

Bir markanın uzun vadeli başarısını belirlemede önemli rol oynadığından, temel şirket değerlerini vurgulamanın yanı sıra markanın hikayesini paylaşmak, bir web sitesi tasarlamada kritiktir. Ankete katılanların yaklaşık %31’i bunun bir web sitesinin en önemli unsuru olduğunu, bloglardan, canlı sohbetten ve vaka çalışmalarından değerli olduğunu söylüyor.
Ve mantıklı. İnsanlar sizinle iş yapmayı planlıyorsa, kim olduğunuzu bilmek isterler. Bir “Hakkımızda” sayfası çok önemlidir, ancak ziyaretçileriniz muhtemelen onu okumak için fazla zaman harcamayacaklarından kısa tutun.
Hakkımızda ve biz

Orijinal ürün resimlerini ve videolarını kullanın

Müşteriler, özellikle ürünler söz konusu olduğunda, stok fotoğrafları orijinal görüntülerden ayırt etmede inanılmaz derecede iyidir.
Sahne arkasından gerçek fotoğraflar ve videolar bu alanda çok yardımcı olabilir.
Örneğin, hizmetinizi izleyen birkaç öncesi ve sonrası fotoğrafı eklemek, güven oluşturmanıza yarayabilir. Uzmanlık alanınızın daha az somut olduğu durumlarda, güçlü görsellerle çalışanlarınızı sergileyebilir ve temel değerlerinizi vurgulayabilirsiniz.
Bu açıdan, markanızın misyonunu ve vizyonunu açıkladığınız videolar, güven oluşturmak için güçlü fırsatlar yaratabilir.

Rakamları İhmal Etmeyin

Bu tasarım öğeleri önemli olsa da, markanıza ve sektör ihtiyaçlarınıza uygun diğer tasarım entegrasyonlarını da göz önünde bulundurmalısınız.
İyi bir ana sayfa, sezgisel site navigasyonu, mobil uyumluluk, okunabilirlik ve erişilebilirlik ile birlikte anlaşılır.
Son olarak, analitik de başarı için çok önemlidir. Metrikleriniz, web sitenizin mevcut performans istatistiklerini belirlemenize yardımcı olabilir ve en üst sıradaki sayfalarınızı gösterir. Metrikler, kullanıcı gereksinimlerini daha iyi karşılamak için mevcut tasarımlarda ince ayar yapmanıza yarar.
Ve son olarak, bunların çoğu sürekli testlere dayanır. Sadece düzenli testlerle ziyaretçinizin beklentilerini karşılayabilir ve potansiyel olarak aşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp