fbpx

Instagram’da Daha Fazla Keşfete Düşmek için 9 Taktik

Instagram’da reklamsız nasıl etkileşime girileceğini merak ediyorsanız, artık Hashtag’lerin güvenilir bir çözüm olmadığını biliyorsunuz. Instagram içeriğinizin daha fazla gerçek görüntülenmeye sahip olması için aşağıdaki taktiklere göz atın.

1. Döngüsel(Kaydırmalı – Çoklu Gönderim) Gönderiler Oluşturun

İster reels ister gönderi oluşturun, genellikle takipçilerinizin Akışında gönderileriniz bir kez görünür. İlk seferde etkileşim oluşmazsa, etkileşim şansınızı kaybedersiniz. Zamanla bu durum algoritmanın içeriğinizi daha seyrek göstermesine sebep olabilir.

Görüntülenmenin azalmasını önlemek ve platformda içeriğinizin daha fazla yayılması için 10 adede kadar resim ve video içeren Instagram Döngüsel (Çoklu Gönderim) gönderileri oluşturun. Instagram, takipçilerin akışında genellikle çoklu gönderileri iki kez görüntüler. Her seferinde farklı bir çoklu gönderi resmi gösterdiğinden, kitlenizin dikkatini çekmek için daha fazla şansınız olur.

Aşağıdaki @trendyolcom gönderisinde bir döngüsel gönderi bulunuyor. Dönen görseller, öne çıkan ürünleri farklı renklerde gösterir ve takipçiler, Instagram uygulamasından ayrılmadan alışveriş yapmak için tıklayabilir.

2. Daha Fazla Reels Çekin

2021’in sonunda Mosseri, platformun büyümesi için büyük bir fırsat olacağını düşündükleri için Instagram’ın kısa biçimli videolara (Reels) odaklanacağını duyurdu. O zamandan beri platform, Reels sekmesini kullanıma sundu ve akışa tarafına Reels ekledi. Instagram, Reelslere öncelik verdiğinden, erişiminizi artırmak için bu kısa biçimli videolara ağırlık vermeniz faydanıza olur.

İçerik stratejinize henüz Reels eklemediyseniz, başlamanın kolay bir yolu var. Instagram hikayenizin öne çıkan özelliklerini gözden geçirin ve yeniden kullanmak istediğiniz bir hikayeyi bulun. Hikaye vurgunuzu bir Reels klibi olarak kullanmak için alt menüdeki Reels simgesine dokunun. Reels özelliklerinden tam olarak yararlanmak için müzik, çıkartmalar ve diğer efektler ekleyebilirsiniz.

3. Paylaşımlarınızı En Uygun Zamanda Yapın.

Instagram’da daha fazla görüntüleme almanın en basit yollarından biri, takipçileriniz uygulamayı kullanıyorken içerik yayınlamaktır.

Kitleniz aktifken yayın yaparak, içeriğiniz daha yeni paylaşıldığında dikkatlerini çekip etkileşim alma şansınız daha yüksek olur. Etkileşim, Instagram algoritması için kilit sinyallerden biri olduğundan, uzun vadede keşfetinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Takipçilerinizin ne zaman aktif olduğunu öğrenmek için Instagram uygulamasından ya da İçerik Stüdyosundan Instagram İstatistik kısmını kullanın. İçerik Stüdyosu, saatlik analiz gibi çok daha fazla ayrıntı sunar. Kaç takipçinizin o saatte genellikle aktif olduğunu görmek için herhangi bir günün herhangi bir saatinin üzerine gelebilirsiniz. Ardından, en yoğun zaman dilimlerinde yeni içerik paylaşmayı deneyebilirsiniz.

Meta’nın bu ölçümleri sürekli olarak güncellediğini unutmayın. Takipçileriniz için en uygun zamanlarda gönderi paylaştığınızdan emin olmak için ayda en az bir kez izleyici etkinliğine tekrardan bakmanızda fayda var.

4. Instagram Gönderilerinizi Hikaye’nizde Paylaşın

Ya takipçileriniz gün boyu sadece birkaç kez aktif oluyor ancak siz günde yalnızca bir veya iki içerik paylaşıyorsanız? Hangi zamanların en iyi etkileşimi sağladığını görmek için içerikleri planlamayı deneyebilir veya içeriği yaymanın farklı yollarını değerlendirebilirsiniz.

Akışta içerik paylaşmanın yanı sıra, Instagram hikayelerinizde de gönderinizi paylaşabilirsiniz. Takipçileriniz hikayenizdeki, gönderiyi veya Reels’i görüntülemek için tıklayabilir, bu da orijinal içeriğin görüntülenme sayısını artırır. İnsanları tıklamaya teşvik etmek için onlara ne yapmaları gerektiğini gösteren Instagram hikaye çıkartmalarını ve harekete geçirici mesajları (CTA’lar) kullanın.

5. Kitlenizi Etkileyecek Hikayeler Anlatın

Instagram akışınızda göz alıcı görseller ve marka üzerine kreatiflerle dolu olabilir. Ancak açıklamalar ve CTA’lar ağırlıklı olarak ürün satmaya odaklanırsa, hedef kitleniz gerçek içeriğinizi görmezden gelmeye başlayabilir.

Etkileşimi ve görüntülenmeyi artırmak için içerik stratejinize ilgi çekici hikayeler ekleyin. Ekibinizi tanıtarak, karşılaştığınız zorluklar hakkında konuşabilir veya şirketiniz için çalışmanın nasıl bir his olduğunu açıklayarak takipçilerle daha etkili bir iletişim kurabilirsiniz.

Örneğin, aşağıdaki @mathilda.miyuki reels’i, izleyicilere tasarımcının sürecine sahne arkası bir bakış sunuyor. Tasarımcı, 10 saniyeden daha kısa bir sürede, takipçileriyle gerçek bir bağ kurarken, elle takı yapmanın zahmetli sürecinden bir kesit gösteriyor.

6. Farklı İçerik Türleriyle Denemeler Yapın

Reels ve Döngüsel gönderiler, görüntülenme sayısını artırmak için çok iyiyse, neden sadece bir içerik türü seçip ona bağlı kalasınız ki? Instagram sürekli değişiyor ve kitleniz de öyle. İşe yarayan bir şey bulup ona bağlı kalmaktansa, biraz farklı denemeler yapın.

Kullandığınız reklam biçimlerini, anlattığınız hikaye türlerini ve açıklamaya eklediğiniz CTA türlerini karıştırmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, hedef kitleniz için en iyi olanı bulmak için birçok fırsatınız olacak. Ayrıca, Instagram’ın haftalar veya aylar boyunca aşamalı olarak kullanımdan kaldırdığı tek bir taktik veya özelliğe bağlı kalmaktan da kaçınacaksınız.

7. Instagram’ın İş birliği Araçlarından Faydalanın

Kullanıcının oluşturduğu içerik (UGC)’yi markanızın akışınızda paylaştığınızda, orijinal içerik oluşturusunu gönderide etiketleyebilir veya başlıkta onlardan bahsedebilirsiniz. Ancak daha resmi bir ortaklık kurmak istediğinizde Instagram’ın ortak çalışma araçlarını kullanmanız faydalı olacaktır.

Bir gönderi veya reels oluşturduğunuzda, Kişileri Etiketle seçeneğine dokunun ve ardından Katkıda Bulunanı Davet Et’i seçin. Davet ettiğiniz herhangi bir hesap, gönderinize dahil edilir ve gönderiyi kendi profillerinde paylaşabilirler. Bu, kendi takipçilerinizin ve ortağınızın takipçilerinin, içeriklerini kendi özet akışlarında görebileceği anlamına gelir ve bu durumda çok fazla görüntülenme sağlayabilirsiniz.

Örneğin, @dijivera ve @zettdekor, aşağıda resmedilen Instagram gönderisinde içerik oluşturucu olarak görünür ve her iki hesabın profilinde de görüntülenir.

8.Bir Çekiliş veya Yarışma Düzenleyin

Instagram iş birlikleri, daha fazla erişim ve katılım için birçok fırsatın kapısını açıyor. Bir iş birliğinden daha da fazla etkileşim almanın en iyi yollarından biri, ortak markalı bir yarışmaya veya çekilişe ev sahipliği yapmaktır. Ürün veya hizmet vermek için başka bir işletmeyle çalıştığınızda, her ikisi de artan görüntüleme ve kitle büyümesinden yararlanabilir.

Gönderi, ortak markalı bir çekilişe ek olarak, gönderiyi her iki markanın feedinde yayınlamak için Instagram’ın ortak çalışma araçları kullanılabilir.

9. Etkileşimi Yüksek Topluluklar Oluşturun

İlgi çekici içerik yayınlamanın yanı sıra Instagram’da bir topluluk oluşturmak da önemlidir. Takipçilerle etkileşim kurmak birkaç nedenden dolayı faydalıdır.

Instagram takipçi yorumlarına yanıt vermek, hedef kitlenizle daha derin ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Bu, takipçilerin tekrar yorum yapma olasılığını artırabilir ve bu da algoritmaya içeriğinizi ilgili kullanıcılara daha sık iletmesini söyleyebilir.

Hedef kitleniz markanıza gerçekten ilgi duyduğunda ve hesabınızla etkileşimde bulunmaktan keyif aldığında, profilinizi favori olarak işaretleme olasılıkları da daha yüksek olabilir. Favori hesaplar özet akışında daha üstte görünür ve kullanıcılar artık yalnızca favoriler akışını görüntüleyebilir. Bu, oluşturduğunuz topluluk ne kadar büyük olursa, Instagram erişiminizin o kadar yüksek olabileceği anlamına gelir.

Değerlendirme:

Yukarıdaki taktikleri kullanarak Görüntülenmenizi ve Etkileşimlerinizi arttırabilirsiniz. Tek taktik tek başına size fayda sağlamaz, bu sebeple bu yöntemleri bütün olarak uygulamanız size kalıcı fayda sağlar. İçerik stratejilerinizi oluştururken sayısal hedeflerden ziyade değer katmaya yönelik kurgular üretebilirseniz, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp