fbpx

İnstagram Gönderileri ve Reels’ları Profile Sabitleme

Instagram’ın Sabitleme özelliğinin nasıl çalıştığını mı merak ediyorsunuz? Sabitlenmiş Instagram gönderileri ve reels’ları pazarlamanızda en iyi nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz?

Bu makalede, Instagram profil tablonuza en fazla üç gönderiyi veya reels’i nasıl sabitleyeceğinizi öğreneceksiniz.

Instagram’ın Izgara Sabitleme Özelliği Nedir?

Haziran 2022’de Instagram , platformun yeni Izgara Sabitleme özelliğini duyurdu. İlk bakışta, özellik inanılmaz derecede basit görünüyor. Profil ızgaranızın en üstüne sabitlemek için en fazla üç gönderi veya reels seçmenize olanak tanır.

Facebook’taki veya Twitter’daki sabitlenmiş gönderilere benzer şekilde, Instagram profil ızgaranıza sabitlediğiniz her şey, akışınızın en üstünde süresiz olarak görüntülenir. Sabitlenmiş gönderileri manuel olarak kaldırmanız veya başka bir sabitlenmiş gönderiyle değiştirmeniz gerekir.

instagram gönderi

Ancak diğer sosyal medya kanallarından farklı olarak Instagram, profil ızgaranızda sabitlenmiş üç gönderiye izin verir. Bu, kaç gönderiyi öne çıkaracağınızı, hangi gönderileri sabitleyeceğinizi ve bunları hangi sırayla vurgulayacağınızı seçmek bazı stratejik planlama gerektireceği anlamına gelir.

Gönderileri sabitlemek ve tablonuzu planlamak için bazı fikirlere bakacağız. Ama önce, Instagram gönderileri ve reelsları sabitleme ve sabitlemeyi kaldırma sürecini inceleyelim.

Instagram Gönderilerini Profil Tablonuza Nasıl Sabitlersiniz?

Başlamadan önce, Instagram’ın en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun. Bir gönderiyi Instagram tablonuza sabitlemek için Instagram uygulamasını açın, ardından profilinizi açın ve özet akışınızda gezinin. Sabitlemek istediğiniz bir Instagram gönderisi bulduğunuzda, açmak için dokunun. Ardından, işlem sonrası menüsünü açmak için sağ üst köşedeki üç nokta menüsüne dokunun. Menüden Profilinize Sabitle seçeneğini seçin.

instagram gönderi sabitleme

Gönderinin sabitlendiğini onaylamak için Instagram profilinize geri dönün. Gönderinizin sağ üst köşesinde, Instagram tablonuzun en üstüne sabitlendiğini belirten beyaz bir iğne simgesi göreceksiniz. (Pin simgesinin, video veya reels simgeleri gibi gönderinizin görüntülemiş olabileceği diğer simgelerin yerini aldığını unutmayın.)

En fazla iki ek gönderiyi (yani toplamda üç) sabitlemek için yukarıdaki iş akışını tekrarlayın. Izgaranızın üst kısmında öne çıkarmak istediğiniz diğer gönderileri bulmak için profilinizi kaydırın ve bunları sabitlemek için dokunun.

En son Instagram gönderileriniz, sabitlediğiniz herhangi bir içeriğin ardından otomatik olarak görüntülenir. Bu, tablonuzun tüm satırını sabitlenmiş gönderilere ayırabileceğiniz veya vurgulamak için yalnızca bir veya iki tane seçebileceğiniz anlamına gelir.

Öne çıkarılacak gönderileri seçerken, bunları sabitleme sırasına dikkat edin. En son sabitlediğiniz gönderi, Instagram tablonuzun en üstünde görünür. Peki, profil ızgaranızın üstüne bir veya iki tane daha eklerken sol üst köşede sabitlenmiş bir gönderi tutmak istiyorsanız ne yaparsınız?

Instagram Gönderilerini Profilinizden Nasıl Kaldırırsınız?

Öncelikle, profil akışınızın üst kısmında vurgulamak istediğiniz gönderiyi kaldırmanız gerekir. Bir gönderiyi sabitlemek için açın ve menüyü görüntülemek için sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Ardından Profilden Sabitle’ye dokunun. Artık sabitlenmiş bir gönderi olarak görünmediğini onaylamak için tablonuza geri dönün. Bunun yerine, kronolojik özet akışında varsayılan konumuna geri dönmelidir.

instagram gönderileri profile sabitleme

Artık geri dönüp vurgulamak istediğiniz gönderileri sabitleyebilirsiniz; gönderileri ters sırada sabitlemeye dikkat edin. Feed’inizin en başında öne çıkarmak istediğinizi en sona saklayın.

Instagram’ın hesapları sabitlenmiş üç gönderiyle sınırladığını unutmayın. Dördüncü bir gönderiyi öne çıkarmaya çalışırsanız, bir Pin Limitine Ulaşıldı bildirimi görürsünüz. Gönderiyi yine de sabitlemek istiyorsanız, Onayla’ya dokunun.

instagram sabitleme özelliği

Onayla’ya dokunduğunuzda, gönderi anında akışınızın sol üst köşesinde görünür. Aynı zamanda, en eski sabitlenmiş gönderi (en sağdaki sabitlenmiş gönderi) otomatik olarak sabitlenmemiş hale gelir ve kronolojik beslemedeki yerine geri döner.

Daha eski bir sabitlenmiş gönderiyi değiştirmek ve aynı zamanda sırayı ayarlamak istiyorsanız, İptal’e dokunun. Ardından, seçili gönderilerin sabitlemesini kaldırmak ve içeriği tercih ettiğiniz sırada görüntülenecek şekilde yeniden sabitlemek için yukarıdaki adımları izleyin.

Instagram Reels’ları Profil Izgaranıza Nasıl Sabitlersiniz

Instagram’ın Izgara Sabitleme özelliği, herhangi bir yayın gönderisini profilinize sabitlemenize olanak tanır. Bu, Instagram beslemenizin en üstünde bir dizi fotoğraf, video ve reelsi öne çıkarma seçeneğiniz olduğu anlamına gelir.

Instagram feed’e bir reelsi sabitlemek için, fotoğrafları ve videoları sabitlemek için yukarıda açıklanan adımların aynısını izleyin. Öne çıkarmak istediğiniz reelsi seçin ve menüyü görüntülemek için sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Ardından Profilinize Sabitle’yi seçin.

instagram reels

Instagram’ın şu anda gönderileri yalnızca ana feed kısmına sabitlemeyi desteklediğini unutmayın. Bu, ana ızgaranın yanı sıra, tüm sekmelerin içeriği otomatik olarak kronolojik sırayla gösterdiği anlamına gelir, böylece örneğin reels ızgaranızın üstüne sabitlemek için reelsleri seçemezsiniz.

Instagram Reels’ları Profilinizden Nasıl Çıkarırsınız?

Bir reelsi feed’inizin üst kısmındaki öne çıkan noktasından çıkarmak için gönderiyi seçin ve sağ üst köşedeki menüyü açın. Ardından Profilden Sabitle’yi seçin. Profil ızgaranızda kaldığı sürece, istediğiniz zaman geri dönüp feed’inizin en üstüne tekrar koyabilirsiniz.

İnstagram reels sabitleme

Ancak profil tablonuza gönderilmeyen reelsleri sabitleyemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Örneğin, yalnızca reels sekmesine bir reels yayınladıysanız ve onu profil tablonuza eklememeyi seçtiyseniz, onu sabitleme seçeneğiniz olmaz.

Profil ızgaranızda bir reelsi (geçici olarak bile olsa) kullanmak istediğinizi düşünüyorsanız, içeriğinizi yayınlarken Ayrıca Feed’de Paylaş seçeneğini belirlediğinizden emin olun. Instagram feed’e geriye dönük olarak reels eklemek mümkün değildir.

instagram reels sabitleme özelliği

Profesyonel İpucu : İşte size yardımcı olacak bir tüyo. Bir reelsi feed üstüne sabitlediğinizde, istediğiniz zaman profil ızgaranızdan çıkarmak için dokunabilirsiniz. Sabitlendiği sürece, feed’in en üstünde görünmeye devam eder. Başka bir sabitlenmiş gönderiyle değiştirdiğinizde, feed’inizden kaybolur ve yalnızca reels sekmesinde görünür.

instagram sabitleme özelliği

Pazarlamanızda Instagram Izgara Sabitleme Özelliğini Nasıl Kullanırsınız

Instagram Izgara Sabitleme özelliği, işletmelere instagram gönderileri ve reels’ları öne çıkarmak için yeni ve değerli bir yol sunar. Peki markanız bunu önemli içeriğe dikkat çekmek için nasıl kullanmalıdır? Kaç gönderiyi sabitleyeceğinize ve bunları ne sıklıkta döndüreceğinize karar vermek için ekibinizle birlikte çalışın. İşte akılda tutulması gereken birkaç şey:

  • Sabitlenmiş içeriği markanızın pazarlama planıyla hizalayın. Örneğin, sınırlı süreli bir teklifi tanıtıyorsanız, ilgili bir gönderiyi sabitlemek, teklife ek görünürlük kazandırmanın harika bir yoludur.
  • Aynı sabitlenmiş gönderileri süresiz olarak yerinde bırakmaktan kaçının. Profil ziyaretçilerinin önce sabitlenmiş gönderileri gördüğünü unutmayın; bu, en üstteki üç gönderi asla değişmezse tablonuzun eski görünebileceği anlamına gelir.
  • Sabitlenmiş gönderileri iki haftada bir gibi düzenli bir programa göre inceleyin. Tanıtmak için zamana duyarlı başka içeriğiniz olmasa bile, her zaman yeşil olan gönderileri döndürmeyi düşünebilirsiniz.
  • Markanız için en iyisinin ne olduğunu görmek için sabitlenmiş gönderi analizlerini kontrol edin. Farklı sayıda gönderiyi sabitlemeyi test edin. Sonuçları düzenli olarak gözden geçirerek ve yaklaşımınızı buna göre optimize ederek. Markanızın bu özellikten elde ettiği değeri en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

İşletmenizin Instagram ızgarasına ne tür gönderiler sabitlemelisiniz?

Vurgulamayı düşünmeniz gereken 10 içerik türü.

Sınırlı zaman teklif

İşletmeniz yalnızca sınırlı bir süre için kullanılabilecek bir indirim, etkinlik, ürün veya hizmet mi tanıtıyor? Instagram tablonuza sınırlı süreli özel ürünler ekleyerek.Yeni ve mevcut müşterilerin mevcut tekliflerinizi bulmasını mümkün olduğunca kolaylaştırabilirsiniz.

Örneğin, bu @hellofresh sabitlenmiş gönderi, sınırlı süreli bir yarışmayı vurgular. Gönderi başlığı, ödülleri açıklar ve müşterilerin yarışmaya katılmayla ilgili ayrıntıları almak için ziyaret edebilecekleri bir URL içerir. Marka, yalnızca bir gönderiyi sabitleyerek etkinliği etkili bir şekilde vurgularken, feed’in geri kalanının kronolojik olarak görüntülenmesine izin veriyor.

sınırlı zaman teklif

Yeni Ürün Lansmanı

Ürün yelpazenize yeni bir ürün veya hizmet mi ekliyorsunuz? Çoğu durumda, yeni teklifinizi tanıtmak için muhtemelen birden fazla Instagram gönderileri veya reels’ları yayınlarsınız. Sabitlemek için birini (veya en fazla üçünü) seçerek, ürün lansmanınıza ekstra görünürlük kazandırabilir. Mevcut ve potansiyel müşterilerin büyük haberlerinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Aşağıda, @daiyafoods tarafından sabitlenmiş iki gönderi, markanın en yeni bitki bazlı peynir ürünlerini vurgulamaktadır. Her iki gönderi de ürünleri tanıtan, tarifler öneren ve kullanıcıları markanın biyografisindeki bağlantıya dokunarak daha fazla bilgi edinmeye teşvik eden harekete geçirici mesajlar (CTA) içeren reelslardır.

yeni ürün lansmanı

Ürün Spot Işığı

Neden tüm dikkatinizi yepyeni ürün ve hizmetlere vermelisiniz? Instagram’ın Izgara Sabitleme özelliği, mevcut tekliflerin farkındalığını artırmak için de harika bir seçenektir. Basit bir öğreticiyi paylaşan veya müşterilere bir hizmeti nasıl kullanacaklarını gösteren reelslar ve videolar, tonlarca değer sağladıkları için işe yarayabilir.

Aşağıda, @squarespace sabitlenmiş ikinci gönderi, web sitesi oluşturucunun biyo aracındaki @unfold bağlantısını sergiliyor. Video, müşterilere ürüne hızlı bir genel bakış sağlıyor. Ürünü nasıl kullanacaklarını hayal etmelerine yardımcı olan bir adım adım yol içeriyor. Ortak bir gönderi olduğundan, kullanıcılar @unfold’un Instagram profilini ziyaret etmek ve daha fazla bilgi edinmek için kolayca dokunabilir.

ürün spot ışığı

İçerik Spotlight

Markanız YouTube, TikTok veya Spotify gibi başka bir platformda bir içerik dizisi başlattı mı? Sabitlenmiş Instagram gönderileri, içeriğin diğer kanallarda çapraz tanıtımını yapmak için idealdir. En iyi sonuçları elde etmek için, sabitlediğiniz gönderinin, içeriği nerede bulacağınız. Takipçilerin neden kontrol etmesi gerektiği gibi tüm önemli ayrıntıları içerdiğinden emin olun.

Bu üçüncü @squarespace sabitlenmiş gönderi, markanın ses dizisi Making It’i öne çıkarıyor. Video, dizinin konuklarının bazılarını öne çıkarırken, başlıkta küçük işletme sahipleri için bir kanca ve takipçileri markanın profil bağlantısına yönlendiren bir CTA yer alıyor.

Sezonluk İçerik

İşletmeniz farklı mevsimler için çeşitli ürün veya hizmet gruplarını tanıtıyor mu? İster sezonluk bir indirim duyuruyor olun ister yepyeni bir ürün piyasaya sürüyor olun. Sezonluk gönderileri sabitlemek hala bilinirliği ve dönüşümleri artırmanın akıllı bir yoludur.

Aşağıda, @fitbit ile sabitlenmiş iki gönderi, mevsimsel içeriği vurgulamaktadır: Onur ayı ve yaz için aksesuarlar. Her iki gönderi de marka bilinirliğini hedefliyor, müşterilere sezonluk seçenekler sunuyor ve onlardan tercihlerini paylaşmalarını istiyor.

sezonluk içerik

Mega-Popüler Gönderi

İnstagram gönderileri ve reels’ları viral oldu veya biri çok mu ilgi gördü? En popüler içeriğinizi Instagram akışınızın en üstüne sabitlediğinizde, markanızın neler başarabileceğini sergileme şansınız olur.

Diğer markalarla aktif olarak ortaklıklar arıyorsanız, en iyi içeriği sabitlemek akıllıca olabilir. Potansiyel ortaklar üzerinde iyi bir izlenim bırakmaya yardımcı olur. Onlara erişiminiz ve katılımınız hakkında bir fikir verir.

Basın ve Övgüler

Potansiyel müşterilere sizinle iş yapmak için harika bir neden vermek ister misiniz? Basın özellikleri ve endüstri ödülleri gibi övgüler, insanların kararlarını olumlu yönde etkileyebilecek sosyal kanıtlar sağlar. Bu tür içerikleri sabitleyerek, bu gönderilerin, potansiyel müşterilerin profilinizi ziyaret ettiklerinde ilk gördükleri gönderiler olduğundan emin olabilirsiniz.

Örneğin, @thetravel_mechanic’in sabitlenmiş gönderilerinden ikisi (aşağıda resmedilmiştir) basın özelliklerini vurgulamaktadır. İlk sabitlenmiş gönderi, seyahat acentesinin yerel bir yayın istasyonundaki yazısının bir videosunu içeriyor ve üçüncü gönderide ulusal bir gazetede yaptığı alıntı yer alıyor. Her iki sabitlenmiş gönderi, seyahat acentesinin uzmanlığını sergilemek için birlikte çalışır.

basın ve övgüler

Müşteri Görüşleri

Bazen en iyi övgüler, basın kuruluşları veya endüstri gruplarından ziyade doğrudan müşterilerden gelir. Ekibiniz Instagram’da sık sık müşteri yorumları veya referansları paylaşıyorsa, onları feed’inizin en üstüne sabitleyerek onlara ekstra destek verebilirsiniz.

Referansları Instagram’da daha görünür hale getirmek için önemli bir alıntı yapmayı ve fotoğrafta veya videoda vurgulamayı düşünün. Ardından, incelemeyi başlıkta tam olarak alıntılayın.

Tanıtım veya Daima Yeşil İçerik

Sabitlenmiş gönderilerinizin tümü mevsimlik veya sınırlı süreli içeriğe sahip olmak zorunda değildir. Markanızı takipçileriyle tanıştıran veya müşterilere ürün ve hizmetlerinizi hızlı bir şekilde gözden geçirmesini sağlayan içeriği sabitlemek faydalı olabilir.

Bu sabitlenmiş @stasherbag makarası, markanın Stasher Basics serisindeki ilk reelsıdır. Serideki her gönderi, müşterilere markanın yeniden kullanılabilir çanta ve kaselerinin bakımını nasıl yapacaklarını gösteriyor. Kokuları ve lekeleri çıkarmak gibi zorluklar için faydalı ipuçları paylaşıyor.

faydalı ipuçları

Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Çoğu durumda ekibiniz, markanızın yaratıcı içeriğini sergileyen gönderileri ve reels’ları sabitlemeyi tercih edebilir. Ancak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) sabitlemek, markanıza ve müşterilerinize değer de sağlayabilir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan fotoğrafları ve videoları sabitleyerek. Takipçilerinize, müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi zaten nasıl kullandıklarına dair daha iyi bir fikir verebilirsiniz. UGC, yalnızca markalı içerikle oluşturulması zor olan iki unsuru güven ve özgünlük oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Çözüm

İster sürekli yenilenen içeriği sergilemek ister sınırlı süreli teklifleri öne çıkarmak isteyin. Instagram gönderileri ve reels’ları sabitlemek pazarlama hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Markanız için nihai Instagram profil ızgarasını oluşturabilmeniz için. Gönderileri ve reels’ları öne çıkarmak için bir strateji geliştirmek için yukarıdaki ipuçlarını kullanın.

İnstagram’da markanız için yarar sağlayabilecek alakalı içerikleri sizin için düzenliyoruz.

İnstagram hikayeleri ile ilgili önerilerimiz için makaleye göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× WhatsApp